KURUFASULYE


 
Kurufasulye yapmaya karar verdiğimde derin bir kurufasulye arayışına girerim. Tercih ettiğiniz markaya göre pişirme süresi değişiyor. Aynı lezzeti yakalayamıyorsunuz. Kurufasulye yapmaya karar vermeden önce kurufasulyeyi mutlaka bir gece önceden ıslatmanız gerekiyor. Ayrıca düdüklü tencere harici ben çok zor pişiriyorum. Basit ama lezzet açısından zor bir yemek bence kurufasulye....
 
KURUFASULYE
 
Malzemeler,
  • 1 su bardağı kurufasulye
  • 100 gr dana kuşbaşı
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 2 adet domates
  • Tuz
Hazırlanışı
 
Bir gece önceden küçük bir tencerede kurufasulyeler 10 dakika kaynatılır ve soğumaya bırakılır.
Düdüklü tencerenin dibine margarin, et, kare kare doğranmış domates ve ince doğranmış soğan koyularak 5 dk pişirilir. Salça ilave edilip karıştırılır. Kurufasulyeler ve tuz ilave edilir. Kurufasulyenin bir parmak üzerine çıkacak şekilde su eklenir. Düdüklünün kapağı sıkıca kapatılır. Düdük ötmeye başladıkta sonra 30 dk pişirilir.
 
Afiyet olsun....
 
 
 
 


2 yorum:

Emine Kaya dedi ki...

Ellerine sağlık canım kuru fasulyeye aynı pakette farklı fasulyeler koyuyorlar pişirdiğinizde kimi dağılıyor kimi diri kalıyor. Aynı tarlanın ürünü değil ve farklı sezonların ürünü oluncada istenen tad ve görüntü olmuyor. Bizim komşularımız vardı. Samsunlu onlardan alınca anladık lezzet farkını..

Sunumun harika lezzetli olduğu görüntüden belli emeğine sağlık..

NURCAN GÜRSOY dedi ki...

Teşekkür ederim canım. Bende artık trabzonda teyzemden getirtmeye karar verdim. İspir kurufasulyesi çok lezzetli oluyor. Pişmeside kolay.İnşaallah istediğim lezzette olur:)