SÜTLÜ TAHILLI EKMEK


Bu sıralar ekmek yapmaya merak sarmış durumdayım. Ekmek yapma makinesi ile yaptığımı itiraf edeyim :)) Ekmek yapma makinesini almadan önce acaba iyi pişirir mi? Güzel olur mu? gibi çekincelerim çoktu. 4-5 aydır kullanıyorum mükemmel bir alet. Bir çok çeşit ekmek denedim. Hazır ekmek unları ile yaptıklarımda var kendi hazırladıklarımda. Sadece uygun ölçü ile birebir yaparsanız hiç problem olmuyor. Bu tarifte hazır ekmek unu karışmları ile denediğim bir lezzet. Denemek isteyen arkadaşlarım için tarifi vereyim.

SÜTLÜ TAHILLI EKMEK

Malzemeler,
  • 1 paket (500gr) Söke 7 Tahıllı un karışımı (1 kutuda 2 paket var)
  • 350 ml ılık süt
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket kuru maya (Kutu içinden çıkıyor)
Hazırlanışı,

Ekmek makinesinde yapımı,

Önce sütü, üzerine un, şeker ve mayayı sırasıyla ilave edin. Ekmek makinesini standart program ayarında 3 saat ayarlayıp pişmeye bırakın. 

Fırında yapımı,

Elde hazırlamak isterseniz 1 paket (500gr) ekmek karışımı, maya ve şekeri karıştırın. 350 ml ılık süt ilave edip ele yapışmayacak şekilde yoğurun. Üzerini kurumayacak şekilde bir bezle kapatın. 30 dk. bekletin. Ekmeği pişireceğiniz tepsiyi yağlayın. Hamura istediğiniz şekli verip 30˚-50˚ sıcaklıkta üstü kapalı şekilde hamur 2 katına çıkana kadar (yaklaşık 30 dk.) bekletin. Hamurun üstünü süt ile ıslatıp önceden ısıtılmış 230˚ fırında 10 dk. pişirdikten sonra fırını ısısını 210˚ düşürün. 40-55 dk ara ara kontrol ederek pişirin.

Afiyet olsun...

Hiç yorum yok: