KIBRIS TURU

 
Bu sene gezdiğim yerler içinde KKTC'de vardı. Bu karanlık resmi içiniz kararsın diye koymadım. Gün batımı bir restaurant'tan çektim. Kıbrısla ilgili şunu söyleyebilirim ki sahiplenilmemişliğin, arada kalmışlığın izlerini her yerde görebiliyor ve hissedebiliyorsunuz. Gazino ve kumarhaneleri en renkli yüzü ve geçim kaynakları. Havaalanında karşılamaya başlıyorlar sizi. Yeşil hat diye bir bölge var, Kıbrıs'ı ikiye bölen, Birleşmiş Milletler'e ait ama uğrayan yok gibi...Yürüyorsunuz birden yol bitiyor kontrol noktası, Pasaport soruyorlar Güney Kıbrıs'a geçmek için... ama Turistseniz geçemiyorsunuz Güney Kıbrıs' taki havaalanına inmeniz gerekiyor....  Çok fazla gezemesemde  gezdiğim yerlerden beni çok etkileyen iki yerden bahsetmek istiyorum sizlerede. İlki Barbarlık Müzesi... Müzenin girişinde bulunan anıtın üzerinde kumsal baskını yazıyor. Olayı kısaca özetleyeyim.
 
Barbarlık Müzesi
24 Aralık 1963 günü Rumlar, Kıbrıs Türklerine karşı saldırı başlatıyor. Lefkoşe'nin batı kesimine düşen Kumsal semtini basıyorlar. Dere tarafından gelen Rumlar otomatik mavzerlerle İrfanbey Sokağı'na girdiklerinde, 2 numaralı evde bulunan Mürüvet Hanım, üç oğlunun pijamalarını giydirmiş, yatağı henüz açmış.  Mürüvet Hanım, kapının önündeki Rumca konuşmaları duyar duymaz, çocuklarını kaptığı gibi banyoya koşuyor. Oğullarını küvetin içine dolduruyor, sarmalıyor. Rum askerler küvetin içinde hepsini katlediyor.

Evi barbarlık müzesi adı altında ziyarete açmışlar.Her odasını gezebiliyorsunuz.Küvette hala bulunan kan izlerini ve duvarlardaki mermi deliklerini görünce vahşeti daha net hissediyorsunuz.İkinci durağım Boğazköy Şehitliğiydi.

Boğazköy Şehitliği

Boğazköy Şehitliği, Girne -Lefkoşa arasında. Birinci harekatın en şiddetli çarpışmalarının meydana geldiği bir yer olup son derece stratejik bir öneme sahip. 18 Subay, 14 Astsubay, 265 Er ve erbaşın yanı sıra 26 Mücahit Ve 3 Meçhul Askerimiz olmak üzere toplam 326 şehidimiz yatıyor burada. Şehitler arasında Türkiye’'nin her yerinden askerler bulunmaktadır.

Denizi güzel (Kaldığınız otele bağlı değişebilir :)). Çok sıcaklara kalmadan mayıs veya eylül gibi tercih ederseniz sıcaktan bunalmazsınız. Daha çok görülecek ve gezilecek yeri var malum tatil kısa olunca bu kadar gezebiliyoruz...

 

Hiç yorum yok: