ALANYA KALESİ


Bu yaz tatil mekanımız Antalya'nın Alanya ilçesiydi. Daha önce Alanya'ya gitmemize rağmen kaleye çıkamamıştık. Bu sefer nasip oldu.
Kaleye araçla çıkabiliyorsunuz. Girişinde otopark var. Biz İç kale denilen kısmı gezdik. Ancak hava sıcaklığı çok yüksek olduğundan gezilecek zamanı ayarlamakta fayda var. Biz haziran ortası gibi gittik öğle saati olmasına rağmen çok sıcak değildi. Aracınız yoksa minibüs ve taksi var.
Giriş ücreti 15 TL. Mükemmel bir manzarası var. Resimleyebildiklerimden bir kaçını paylaşıyorum. Giderseniz mutlaka uğrayın derim.

Denizden ve karadan zor ulaşılabilirliği ve doğal korunaklı oluşu nedeniyle tarih boyunca kesintisiz yerleşim görmüş olan Alanya Kalesi, Anadolu'yu süsleyen yüzlerce kaleden bugün ayakta kalabilmiş, en iyi korunmuş Ortaçağ kalelerinden birisidir. Kale, 6,5 km'yi bulan surlarının uzunluğu, 140'ı bulan burçları, içindeki 400'e yakın sarnıcı, görkemli, yazıtlı ve bezemeli kapıları ile bir açık hava müzesi görünümündedir. Surlar Kızılkule'den başlayarak planlı bir şekilde Ehmedek, İç Kale, Adam Atacağı, Cilvarda Burnu Üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcu'na inerek Tophane ve Tersane'yi geçip başladığı yer olan Kızılkule'de son bulur.


4 yorum:

mehtap dedi ki...

Harika tatil resimleri..Bayramız kutlu olsun...

NURCAN GÜRSOY dedi ki...

Teşekkürler Mehtap'cığım :)) Sizinde bayramınız kutlu olsun :))

Pelin Toy dedi ki...

Blogunuzu blog keşif etkinliği sayesinde keşfettim :) Bu etkinlik sayesinde bir çok blogu tanıma fırsatı buldum :)) Çok güzel bir etkinlik oldu :)) Benim bloguma da beklerim :D
tasarimkaravani.blogspot.com.tr

tahayla yeni hayat dedi ki...

Hoş geldiniz Pelin Toy :)) Hemen iade-i ziyarete geliyorum :)