KUYMAK (MIHLAMA)

 
Kimine göre kuymak kimine göre mıhlama. Adı ne olursa olsun harika bir lezzet... Yapımı kolay ama lezzetini tutturmak biraz zor :)) Lezzetini tutturmak için Trabzon tereyağ, Trabzon tel peyniri, Minzi (ya da ekşimik:)), Trabzon mısır unu. Bu ürünler bir araya geldimi değmeyin lezzete ...Önemli olan makine üretimi olmasın bu ürünler illa da Trabzon olacak diye birşey yok yurdumun heryerinde elde yapılan tereyağ ve peynir ile lezzetli olur. Şimdi tarifi paylaşayım...
 
KUYMAK (MIHLAMA)
 
Malzemeler,
  • 2 yemek kaşığı tepeleme mısır unu 
  • 2 yemek kaşığı tereyağ
  • 2 yemek kaşığı minzi (Tam olarak ekşimik değil de bu peynir tuzlu, içinde kolot peynir(yuvarlak sert kaşar peyniri gibi) dediğimiz peynir kırıkları olan bir tür. Bulamazsanız eski kaşar ile ekşimiği karıştırabilirsiniz )
  • İstediğiniz ölçüde Tel peynir
  • 2 su bardağı su
  • Dilerseniz tuz (Kullanacağınız tereyağ ve peynirdeki tuz oranlarına bağlı)
 
Hazırlanışı,
 
Önce terayağ tavada eritilir (Teflon tavada yaparsanız dibi yapışmaz). Üzerine mısır unu eklenir rengi dönene kadar kavurulur. Kavrulduktan sonra üzerine su ilave edilir ve topaklar dağılana kadar karıştırılır. Kaynamaya başlayınca orta ateşte 10 dk pişirilir. Üzerine minzi ve tel peynirler ilave edilir. Piştiğini nasıl mı anlarsınız tereyağ üste çıkmaya başlayınca pişmiş demektir. Katı veya sıvılığını damak tadına göre siz su ekleyerek veya su miktarını azaltarak ayarlayabilirsiniz. İdeal kıvamı ekmek banıldığında çok akışkan olmamasıdır:)))
 
Afiyet olsun...
 

Hiç yorum yok: