İĞNEADA ...İğneada ...

Deniz, huzur, doğa ...

Uzun zamandır adını çok duyduğum İğneada'yı bayram tatilinde ziyaret ettik. İstanbul'dan 2,5-3 saatte gidiyorsunuz. Mükemmel temizlikte bir denizi var. Bizler çocuk ufak olduğundan sahilde yer alan tek otel'i tercih ettik. Kalmak isteyenler için pansiyon ve kamp alanları da bulunuyor. Ben giderken longoz ormanları ve dupnisa mağarısını da ziyaret edilecek yerler listeme eklemiştim. İyi ki de eklemişim :))Yöreyi Türk topraklarına katan İne Bey'in adı yerleşmeye verilmiş, zamanla İğneada'ya dönüşmüştür.

İğneada, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı, Trakya'nın Karadeniz sahilinde bir kasabadır. 22 kilometrelik bir sahile sahiptir. Bağlı olduğu ilçeye 26, Kırklareli il merkezine 100 kilometre uzaklıktadır.

Milli park statüsüne alınan longoz ormanlarını kesinlikle görmenizi tavsiye ederim. Değişik koruma statülerine sahip alanlar birleştirilip Türkiye'nin 39.milli parkı oluşturulmuştur. Alan bataklıklar, subasar orman, tuzlu ve tatlı su gölleri ile kıyı kumullarını bir arada barındıran ekosistemlerden birisidir. 


Mert gölü longozu

Mert gölü longozu

Bir diğer görülmesi gereken doğa harikası 
Dupnisa Mağarası.


Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5 - 6 km güneybatısında yer almaktadır ve Trakya'nın turizme açılmış tek mağarasıdır. Üç girişe sahip bir yeraltı sistemi olan mağaranın toplam uzunluğu 3200 m'dir. Girişten itibaren ilk 1000 m'si suludur. Mağaradan çıkan kaynak Türk-Bulgar sınırı olan Rezve Deresini oluşturmaktadır. Girişlerden birincisi Dupnisa Dolin girişidir. İkincisi kuru mağara olup iki ayrı girişle başlar. Kollardan biri 456 m, diğeri 363 m'dir. Üçüncü giriş Kız Mağarası olup 60 derecelik bir eğimle başlar. Mağaranın yan kolları fosil, ana sistemi aktiftir. İçinde boyutları 150x 60 m çapında bir salon vardır. Dupnisa (Дупница) Bulgarca'da delik anlamına gelmektedir.


Hiç yorum yok: